Nie zapominajmy, że charyzmatyk jest też tylko człowiekiem. Tak samo jak inne osoby doświadcza słabości, musi walczyć duchowo. Nie musi on być osobą idealną, może być słaby, ponieważ „moc w słabości się doskonali”. A posługując charyzmatami nie czynimy tego swoją siłą, ale mocą Ducha Świętego.
Jak zawsze tego typu rekolekcje mają napięty plan dnia. Od rana do wieczora jest mnóstwo zajęć. Zaczynaliśmy dzień od jutrzni. Potem były konferencje, medytacje, warsztaty, spotkania w grupach, wspólna modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, no i oczywiście Msza Święta. Rekolekcje nie są więc czasem odpoczynku, a okresem, w którym z dala od codziennych zajęć możemy skupić się prawdziwie na Bogu.
To wszystko działo się w dniach 12-16 sierpnia 2011 r. w klasztorze Sióstr Serafitek w Bielsku-Białej Hałcnowie, gdzie odbyły się rekolekcje dla wspólnot Odnowy w Duchu Świętym diecezji bielsko-żywieckiej. Uczestniczyły w nich grupy z Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca, a prowadziła je ekipa „S.O.S. dla wspólnot” z Łodzi, przy współudziale ks. Bogusława Kalety i koordynatora diecezjalnego – ks. Romana Berke.
Tematem rekolekcji były charyzmaty. Jako szczególne Dary Ducha Świętego są one ważnym elementem życia duchowego, zwłaszcza dla grup Odnowy w Duchu Świętym. W trakcie tych intensywnych pięciu dni szeroko zajęliśmy się tym tematem. Prowadzący bardzo dokładnie wyjaśnili nam, czym one są i w jaki sposób posługiwać nimi we wspólnocie. – Konferencje uporządkowały moja wiedzę na temat charyzmatów, darów i owoców Ducha Świętego – mówi Kasia, jedna z uczestniczek. Dowiedzieliśmy się, na jakie grupy można je podzielić, jak je rozpoznawać i na jakie pułapki trzeba uważać przy posługiwaniu charyzmatami. Jedna z konferencji dotyczyła osobistej relacji z Bogiem i modlitwy wewnętrznej. Charyzmatyk, jako osoba zaangażowana we wspólnotę i posługująca charyzmatami, musi być człowiekiem osobistego spotkania z Bogiem. Ważne przy tym jest, aby modlić się również Słowem Bożym. W celu ułatwienia nam wsłuchania się w Boży głos, po tym spotkaniu, zarządzono sacrum silencium – ciszę, w której mieliśmy za zadanie przemedytować fragment Pisma Świętego i zastanowić się, jaka jest nasza relacja z Bogiem. Na koniec napisaliśmy, każdy indywidualnie, list do Boga Ojca.
Nieoczekiwanie dostaliśmy od Niego piękną odpowiedź – list Boga do swojego umiłowanego dziecka. – Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w rekolekcjach, gdzie otrzymałam potwierdzenie mojego powołania m.in. modlitwy za kapłanów, zostałam umocniona nowym tchnieniem Ducha Świętego. Ważnym dla mnie momentem był dzień, kiedy napisałam do Boga Ojca list oraz Jego zaskakująca odpowiedź – mówi Sylwia, kolejna uczestniczka.
Jak posługiwać modlitwą wstawienniczą i jak powinno wyglądać spotkanie modlitewne? Na te pytania także otrzymaliśmy odpowiedź, poruszając jednocześnie temat rozeznawania duchowego. Rozeznawanie jest bardzo ważne w życiu charyzmatyka. Pomaga nam odróżnić to, co pochodzi od Boga, od tego, co wynika tylko z ludzkiej natury. Pozwala nam odnaleźć wolę Bożą w naszym życiu. – Najbardziej zapamiętałam, że celem spotkania modlitewnego w grupie Odnowy, jest doprowadzenie uczestnika do osobistego spotkania z żywym Bogiem i dlatego też zadaniem animatorów jest nieustanne rozeznawanie, w jaki sposób to czynić – mówi Kasia. – Rekolekcje w Hałcnowie były dla mnie okazją do rozeznawania własnych charyzmatów, określania miejsca i zadań w Kościele. Ważne były medytacje w ciszy, rozmowa sam na sam z Panem Bogiem. Jako bardzo cenną wynoszę wskazówkę, by w razie zamętu, niepokoju – za każdym razem uczciwie pytać siebie, co we mnie zagrało, co tak naprawdę mnie dotknęło i dlaczego? – dodaje Magda.
Na zakończenie modliliśmy się o trwałe owoce tych rekolekcji i o dalszy rozwój naszych wspólnot. Czas, który tam spędziliśmy pozwolił nam na nowo zobaczyć, jak ważną rolę w funkcjonowaniu wspólnot Odnowy w Duchu Świętym stanowią charyzmaty. – Rekolekcje to dla mnie był czas spotkania z Jezusem. Moje serce zostało napełnione Jego łaską i Darami Ducha Świętego. Miła atmosfera, piękne modlitwy i pieśni oraz pokora innych ludzi pozwalały na głęboką refleksję duchową – dzieli się Piotr, uczestnik. – Rekolekcje były dla mnie czasem, w którym uświadomiłam sobie ile Pan mi w życiu uczynił, jak wieloma łaskami mnie obdarzył. Był to dla mnie czas dziękczynienia za podarowanie mi nowego życia w Jezusie, zobaczenia, że wszystko co mam jest Bożą łaską – podsumowuje Kasia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działalności ekipy "S.O.S. dla wspólnot", np. jak skontaktować się z nami lub jak zaprosić nas do Twojej wspólnoty - kliknij TUTAJ.
(Zamieszczono 2011-11-01)
Polecamy rewelacyjną konferencję o. Remigiusza Recława SJ o 7 Darach Ducha Świętego.